Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, şirket satınalma ve birleşme haberlerinin, ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerine ağır basması sonrası, altı haftalık düşüşün ardından sıçrama yaptı.

Daha önce American International Group Inc.'ye ait reinşurans şirketi Transatlantic Holdings Inc., İsviçreli Allied World Assurance Company Holdings AG ile birleşme konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından yüzde 16 yükseldi. ış giyim kuşam ve ayakkabı üreticisi Timberland Co., VF Corp.'un yaklaşık 2 milyar dolar tutarında girişim değeri ile satın alacağını duyurmasının ardından yüzde 42'lik bir ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 09:33'te 1,273.95 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise, 2002'den bu yana en uzun süreli haftalık düşüşünü 10 Haziran ile biten haftada tamamladıktan sonra, 27.78 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 11,979.69 puana çıktı.

S&P 500 Endeksi'nin 29 Nisan'da zirve yapmasından sonra görülen düşüşte, ABD hisse senedi piyasalarından 1 triyon doların üzerinde bir değer kaybı oldu. Endeks, kendi hisse senetlerinin kar tahminlerinin yaklaşık 12.8 katı bir değerde seyrediyor. Bu, Ağustos ayından bu yanaki en düşük değerlemeyi işaret ediyor.

Philadelphia Trust Co.'dan şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Şirket birleşme ve satınalmaları daima piyasaya destek verir. Son zamanlarda böyle haberler çokfazla yoktu" dedi ve "Altı hafta süren bir düşüş yaşadık ve beklemede kalanlar için hisse senetlerine tekrar göz atma konusunda iyi bir zaman. Değerlemeler cazip görünüyor ve halen şirket karlarının yukarı yönde sürpriz yapmaya devam edeceği konusunda iyi bir şans olduğuna inanıyoruz" şeklinde görüş bildirdi.