Advertisement

Ekonomideki yavaşlamanın bakır talebini azaltacağı endişeleri New York'ta bakır fiaytlarının dördüncü günde de düşmesine neden oldu.

Bloomberg anketine katılan analistlere göre, bu hafta açıklanacak verilerde Çin'de Mayıs'ta sanayi üretiminin yavaşlaması, ABD'de ise perakende satışların 11 ay sonra ilk kez düşmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük bakır tüketicisi olan Çin'de hisse senetleri ekonominin soğumaya başladığı sinyalleriyle 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

Eylül vadeli bakır, New York Comex piyasasında 3.05 sent veya yüzde 0.7 oranında düşerek 4.045 dolar/lb oldu. Fiyatlar, geçtiğimiz 2 haftada yüzde 2.6 oranında değer kaybetti. 3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda ton başına yüzde 0.4 düşerek 8.900 dolar oldu.

Çin Merkez Bankası hükümetin hedefinden dazla yükselen enflasyonla mücadele etmek amacıyla Eylül'den beri faiz oranlarını 4 kez artırdı. Ülkede yarın açıklanacak verilerde enflasyonun Mayıs'ta yüzde 5.5'a çıkmış olması bekleniyor.

Barclays Capital'da analist olan Gayle Berry, piyasaların hala makro verilere odaklı olduğunu belirtti. Berry, Çin'deki enflasyon verisinin yakından takip edileceğini bildirirken, ülkenin faiz artırımının süreceği konusunda da endişeli olduklarının altını çizdi.