Advertisement

12 Haziran genel seçimlerinin ardından, yabancı ülkelerden resmi yorumlar gelmeye başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, Türkiye'deki seçimlerin "adil, şeffaf ve serbest" yapıldığını gördüklerini belirtti. Amerikalı sözcü, "paylaştığımız birçok ikili ve bölgesel konuda yeni Türk hükümetiyle birlikte çalışmak istiyoruz" dedi.

Toner, Türkiye'de düzenlenen başarılı seçimlerden dolayı Türk halkını kutladı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de seçimlerde sağladığı başarıdan dolayı Erdoğan'a kutlama mesajı gönderdi.

Talabani'nin, mesajını ''Irak Cumhurbaşkanı'' unvanı yerine ''Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri'' sıfatıyla göndermesi dikkati çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Başbakan Erdoğan'ı kutlayan bir diğer lider oldu.

"Bu sonuç, son yıllarda kararlı bir şekilde sürdürdüğünüz modernleşme politikasının başarısını yansıtıyor." diyen  Merkel mesajında,  "siyasi ve ekonomik olarak sürekli bir şekilde ülkenizin gelişmesi için büyük girişimlerde bulundunuz" vurgusu yaptı.

Türkiye'de seçimleri izleyen Avrupa Konseyi ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT Gözlem Heyeti ise seçim sürecinin "demokratik ve çoğulcu" olduğunu ancak medya özgürlüğü alanında eksiklikler bulunduğunu ifade etti.

Başbakan  Erdoğan’ı seçim zaferinden dolayı kutlayan AB Komisyonu Başkanı Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Van Rompuy da yeni anayasa ile birlikte AB reformlarına devam edilmesi çağrısında bulundu.