Advertisement

Suriye ordusunun Türkiye sınırına yakın kasabalardaki operasyonu sürüyor. Cisr el Şuğur'un ardından ordunun yakındaki Maarat el-Numan kasabasına yönelmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Türkiye'ye sığınan görgü tanıkları, Suriye ordusunun ilerlediği bölgeleri talan ettiğini, evleri ve tarlaları yaktığını iddia ediyor. Bölgedeki insan hakları grupları da, Irak sınırı yakınlarında bulunan Ebu Kemal kenti çevresine 10 kadar tank ile 15 ila 20 zırhlı personel taşıyıcının yerleştirildiğini belirtti.

Ayrıca ordunun denetimi sağladığı Cisr el Şuğur kentine komşu köylerden aralıklı silah seslerinin geldiğini belirtiyor.

Esad yönetiminin baskısından kaçan Suriyeliler ise Türkiye'ye sığınıyor. Son gelenler ile Hatay'da oluşturulan dört çadırkente yerleştirilenlerin sayısı yedi bine yaklaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye lideri Esad'ın anlamlı reformların yolunu açmadığı müddetçe, "yoldan çekilmesi” gerektiğini açıkladı.

Amerikalı Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, "henüz bir askeri eylemden söz etme aşamasında değiliz"" demesinin ardından, Suriye'den Türkiye'ye geçenler konusunda Türk hükümetine yardım etmeye kararlı olduklarını ve yardım önerisinde bulunduklarını açıkladı.