Advertisement

Yen ve dolar, Çin'den gelen olumlu verilerin etkisiyle güvenli varlık arayışının azalması üzerine geriledi. Çin'de mağaza satışları ve sanayi üretiminde Mayıs ayında kaydedilen artış, yatırımcıların sığınılacak para birimi talebini düşürdü.

Asya Borsalarındaki yükselişin yatırımcıları yüksek getirili varlıklara yöneltmesiyle Japon yeni, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları karşısında geri çekildi. Dolar ise bugün açıklanacak olan ve düşük gelmesi beklenen mağaza satış ve üretici enflasyonu verilerinin öncesinde sterlin karşısında zayıfladı.

Çin'in ekonomik büyümesinin sağlam göründüğünü söyleyen NTT SmartTrade Inc.'in yöneticilerinden Takashi Kudo, yende satış öngördü.

Euro karşısında 115.65'ten 115.77 seviyesine gerileyen yen, gün içinde kaydettiği 114.86 yen seviyesiyle 27 Mayıs'tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etmişti. Japon yeni, dolar karşısında ise çok ufak bir değerlenmeyle 80.24'ten 80.23'e yükseldi.

Euro/Dolar paritesi 1.4413'ten 1.4430'a çıkarken, ABD doları, sterlin karşısında  1.5377'den 1.6410'a geriledi.

Japon yeni Avustralya doları karşısında yüzde 0.3 kayıpla 85.35'ten, Yeni Zelanda doları karşısında ise yüzde 0.4 düşüşle 65.67'den işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugünkü yüzde 0.2'lik düşüşünü telafi ederek, günü yüzde 1.1 güçlenerek tamamladı.

Çin İstatistik Kurulu'nun açıkladığı verilere göre, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinde sanayi üretimi geçtiğimiz ay ekonomistlerin beklentileri üzerinde bir artış kaydetti. Çin'in 34 ayın zirvesine çıkan Mayıs ayına ait enflasyon oranı ise beklentiler dahilinde gerçekleşti.