Advertisement

Anonymous yeniden saldıracak

Anonymous yeniden saldıracak

İnternetteki filtreleme uygulamalarına karşı da harekete geçeceklerini belirten Anonymous hacker grubu, yeni saldıraya hazırlandıklarını açıkladı

15 Haziran 2011 Çarşamba, 10:10 Güncelleme: 15 Haziran 2011 Çarşamba, 12:10

Türkiye'de yürürlüğe girmesi beklenen internete yönelik filtre uygulamasını gerekçe göstererek ''siber saldırı'' başlatan Anonymous (Anonim) adlı hacker grubu yaptığı açıklamada, ''bu gece yeniden harekete geçileceğini'' duyurdu.

''Anonymous'' adına yapıldığı belirtilen yazılı açıklamada, seçim sürecinde ataklara ara verildiği belirtilerek, bazı medya organlarında ve basın yayın kanallarında gruba yönelik tutuklama haberlerinin yer aldığı anımsatıldı.

Grup, yeni saldırıya ilişkin şöyle dedi:

''Bu haberlerin göz dağı vermek ve korku yaratmak için yayınlandığına inanıyoruz. Anonymous oluşumu, bu haberleri yalanlamak için bu gece yeniden harekete geçecek. Bu defa bir önceki atak tiplerinden daha yüksek seviyede bir operasyon gerçekleştirilecek ancak herhangi bir sızma ve bilgi çalınması söz konusu olmayacak. Ayrıca bu gece başlayacak operasyonda hedefler son ana kadar açıklanmayacaktır. Operasyonda siyasi sitelere ve basın yayın organlarına ait sitelere atak yapılmaması yönünde karar alınmış olup atakların süresini paylaşamadığımızı belirtmek istiyoruz.''

''MERAK, İNTERNETTE YOĞUNLUK YARATIYOR''

Öte yandan, Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet sitelerine saldırı düzenleyen bu grubun, zombi bilgisayarlar üzerinden faaliyet gösterdiğini anlattı.

Zombi bilgisayarların, başka bir bilgisayara bağlı modem veya internet bağlantı şifresi sayesinde IP adresiyle oluşturulduğunu belirten Özeren, ''Bilgisayarından bu işlemin yapıldığından haberdar olmayanlar olabilir. Vatandaşlarımız modem şifrelerini mutlaka kullansınlar. Bilgisayarlarındaki antivirüs yazılımları güncel tutsunlar. Kişisel veya kurumsal bilgisayarlarda koruma programı ve güvenlik duvarları, yüksek seviyede tutulsun'' diye konuştu.

Uluslararası Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesine imza atan ülkelerin bu konuda işbirliğine gidip, illegal faaliyetlere katılan IP adreslerini tespit ettiklerini ve cezai işlem uyguladıklarını ifade eden Özeren, ''Asıl suçu işleyen başkalarının bilgisayarını zombi haline dönüştürdüğü için ceza almıyor. Burada en önemli konu modemlere, ADSL bağlantısına şifre koymak. Komşuları veya arkadaşlarıyla bile şifrelerini paylaşmasınlar. Aksi takdirde bilgisayarı suça bulaşan kişi suçludur, suçsuzluğunu ispat etmek zorunda kalır'' uyarısında bulundu.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLENME

Anonymous'un, dünyanın her tarafından toplanan hacker'ların oluşturduğu bir grup olduğunu belirten Özeren, ''Yaptıkları şey, tabiri caizse üç şeritlik bir yola, bir anda 10 şeritlik araç trafiği yönlendirmek. Sitelere zarar vermiyor ama yaptıkları bilgi güvenliğini tehdit ettiği için yine de suç. Hacker, bilgisayarın başına oturuyor. Daha önceden ele geçirdiği bilgisayar IP'lerine bakıp, hangisi açıksa onun üzerinden saldırıyı yapıyor. Geçen sefer TİB'e saldırı düzenlendi. Saldırı yapılacağı duyurusunun üzerine, saldırı olacak mı olmayacak mı merakıyla o sitelere girme çabası da internette yoğunluk yaratıyor'' ifadelerini kullandı.

Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı, önceki saldırılara ilişkin suç duyurusu üzerine Ankara İstanbul, Eskişehir, Bursa, Manisa, Adan, Kocaeli, Antalya, Samsun, Konya ve Zonguldak'ta 32 kişiyi gözaltına almış; ardından 18 yaşın altında olan 9 kişi serbest bırakılmıştı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.445 0,87
USD/TRY 5,6469 0,52
EUR/TRY 6,3510 0,05
EUR/USD 1,1242 -0,32
FAİZ 17,53 -1,30
ALTIN/ONS 1.440,25 -0,40
BRENT 63,02 1,76
© haberturk.com
Yukarı