Advertisement

İki yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi, Avrupa borç krizinin kötüleşmekte olduğu spekülasyonlarının göreceli olarak daha güvenli olarak görülen ABD Hazine kağıtlarına olan talebi artırması sonrası son yedi ayın en düşük seviyesine indi.

10 yıl vadeli Hazine kağıdının faizi, dünkü 13 baz puanlık düşüşünü bugün genişletti. Het Financieele Dagblad'da çıkan habere göre, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Nout Wellink, Euro Bölgesi kurtarma fonunun ikiye katlanması gerektiğini söyledi. Yunanistan Başbakanı George Papandreu, dün yaptığı açıklamada, kemer sıkma paketine karşı muhalefetin desteğini alamaması nedeniyle, kabineyi yenileyeceğini ve güven oylamasına gideceğini duyurdu.

UniCredit SpA'nin Münih ofisinden sabit getiri stratejisti Kornelius Purps, "Wellink'in kurtarma fonunun ikiye katlanmasına yönelik çağrısı, bu ortamda, yatırımcıları daha da tedirgin etti" dedi ve "Gelişmelerin oldukça çirkin bir kokteyli ile karşı karşıyayız. Bu yatırımcıları çok tedirgin ediyor ve kaliteli yatırım araçlarına kaçışa neden oluyor. Bugün, tahvil faizlerinin yükselmesini sağlayacak bir neden göremiyorum" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi 3 baz puan düşerek, Londra saati ile 10:14'te, yüzde 2.94'e geriledi. Mayıs 2021'de vadesi dolacak yüzde 3.125 faizli kağıdın fiyatı ise 101 19/32 seviyesine geldi. 10 yıllık kağıdın faizinde dün görülen 13 baz puanlık düşüş, 16 Mart'tan bu yana en büyük düşüşü işaret ediyor.

İki yıl vadeli kağıdın faizi, dün yüzde 0.363 ile 16 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, bugün fazla bir değişiklik göstermeden yüzde 0.37 seviyesinde kaldı.