Advertisement

AB'nin Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, Yunanistan'ın yardım öndeme dilimini Temmuz ayı başında alacağını ve ellerinde tahvil tutan özel kesimin yeni kurtarma paketinde nasıl bir rolünün olacağı konusunda bir görüş birliğinin oluşmakta olduğunu söyledi.

Bloomberg Television'a Brüksel'de verdiği mülakatta, Rehn, "IMF ile çok yakın temas halindeyiz. Gözden geçirmenin, önümüzdeki günlerde, Pazar gününe kadar bitirilebileceğine güveniyorum. Bu yüzden, her iki kuruluş yardım konusunda karar alabilir. Böylelikle yardım Temmuz ayının başında sağlanabilir" dedi.

Yunanistan, önceki yardım paketi dahilinde Avrupa Birliği'nden 8.7 milyar euro (12.3 milyar dolar) ve IMF'den 3.3 milyar euro alacak. Ancak Avrupalı yetkililer Yunanistan'ın yeni yardım paketi konusunda müzakereler yürütüyor. Yunan tahvilleri dün, halkın protestolarının Başbakan Papandreu'yu yeni kemer sıkma politikaları için siyasi destek aramaya yöneltmesinin ardından hızlı bir değer kaybı yaşamıştı.

Rehn, "Herhangi bir temerrüd senaryosundan kaçınabiileceğiz" dedi.

Rehn, tahvil tutanların Yunanistan'a yardım paketi içindeki rolü konusundaki kararın 11 Temmuz'daki Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısında verileceğini söyledi ve "Özel sektörün yardım paketi içindeki rolü konusunda ortaya çıkan farklıları gidermek durumunda kalacağız" dedi.