Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı, 5 yıllık küresel petrol talebi tahminini, Aralık ayında yaptığı tahminlere göre ortalama 700 bin varil artırdı.

Paris merkezli ajansa göre, küresel petrol arzının ise 2016 yılına kadar her yıl günlük ortalama 1,1 milyon varil artarak 93,8 milyon varilden 100,6 milyon varile çıkması gerekiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, bu yıl ihtiyaç duyulacak OPEC petrolünün miktarını ise 400 bin varil artırarak günlük 30,1 milyon varile çıkardı. OPEC'in verileri de bu yılın ikinci yarısında daha fazla petrole ihtiyaç duyulacağını ortaya koyuyordu, ancak geçen hafta Viyana'da düzenlenen toplantıda kartel, üretim miktarının artırılması yönünde bir karar alamamıştı.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın aylık raporunda, Mayıs ayında ham petrol arzının günlük 210 bin varil artarak 29,1 milyon varile çıktığı belirtildi. Ancak, bu miktar hala OPEC üyesi Libya'da yaşanan karışıklıklardan önceki günlük 1,2 milyon varil üretimin altında seyrediyor.

OPEC'in ham petrol kapasitesindeki büyümenin, özellikle Irak, Angola ve Birleşik Arap Emirliklerindeki yatırımlarla artması bekleniyor, küçük bir artışın da Nijerya ve Venezuela'dan geleceği tahmin ediliyor.

Toplam ek talebin tümü OECD dışı ülkelerden gelirken, Çin bu artışın yüzde 40'dan fazlasını temsil ediyor.