Advertisement

 ABD'nin eski Dışişleri Bakanlarından Henry Kissenger, Çin'in dünya sahnesinde hızlı bir şekilde artan etkisine rağmen, gelecek yıllarda süper güç olmak yerine kendi iç sorunlarıyla uğraşacağını söyledi.

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, Kanada'nın Toronto kentinde ilk kez katıldığı bir tartışma da konuşan Kissenger, Çin'in gelecek 10 yıl içerisinde siyasi kurumlarını ekonomik gelişimine paralel hale getirmekle uğraşacağını savundu.

"Bu nedenle böyle radikal bir değişimle meşgul bir ülkenin dünyaya hakim bir güç olacak zamanı ve konsantrasyonu olacağını sanmam" diyen Kissenger, "Çin'in daha da güçleneceğini anlamamız gerekir" şeklinde konuştu.

Çin'in her hareketini bir saldırganlık ya da agresif bir tutum şeklinde algılamamak gerektiğini ifade eden Kissenger, Çin'in de dünyadaki çıkarlarını koruma yolunda kendini biraz daha sınırlamayı öğrenmesi gerektiğini dile getirdi.

ABD'de 70'li yıllarda Ulusal Güvenlik Danışmanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi görevlerde bulunan Kissenger, ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında ilk resmi ilişkilerin kuruluşunda büyük rol oynamıştı.