Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Avrupa bir borç krizi yaşarken, ülkesinin Avrupa ve avroya desteğini sundu. Wen, ''Çin, Avrupa ve euroyu sürekli destekleyecek'' dedi.

Beş günlük bir seyahat çerçevesinde Macaristan, İngiltere ve Almanya'ya gidecek olan Wen, Çin'in, Avrupa'nın ülke tahvilleri piyasasında uzun dönemli yatırımcılardan biri olduğunu söyledi.

Avrupa'nın borç krizinin genişlediğini, bu krizde güvenin, para biriminden ve altından çok daha önemli olduğunu belirten Wen, Avrupa'nın ekonomik kalkınmasına tam güveni bulunduğunu ifade etti.

Standard Chartered Bankası'nın son raporu, Çin'in, daha az ABD hazine kağıdı aldığını ortaya koyuyor. Ekonomistler, Pekin hükümetinin, yabancı yatırımlarını çeşitlendirerek ABD'nin uzun vadeli tahvillerine olan bağımlılığını düşürmeye çalıştığını, ancak Yunanistan veya Portekiz tahvilleri almaya henüz hazır olmadığını düşünüyor. Dolayısıyla, Çin'in Avrupa'nın borç sorununun çözümüne katkısının küçük bir finansman ve daha çok moral boyutuyla sınırlı kalacağı uyarısında bulunuyor.