Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunan parlamentosunda gelecek hafta yeni tasarruf paketinin geçmemesi durumunda Yunanistan'ın uluslararası yardımın bir sonraki dilimini alamayacağını belirtti.

Schaeuble, yaptığı açıklamada, Atina'nın yeni harcama kesintileri ve vergi artırımlarını parlamentodan geçirmeyi başarabileceğinden emin olduğunu ifade ederek, ancak paketin geçmemesi durumunda, ''bütün avro bölgesinin istikrarının tehlikede'' olduğu uyarısında bulundu.

Maliye Bakanı Schauble, ''Paket reddedilirse ki kimse bunu tahmin etmiyor; bu IMF, avro bölgesi ülkeleri ve Avrupa Birliği için yardımın bir sonraki diliminin verilmemesi için bir gerekçe olabilir'' dedi.

Avrupa'da krizin tırmanmasını engellemek için herşeyi yaptıklarını belirten Schaeuble, buna karşılık herşeye de hazırlıklı olduklarını kaydetti.

Yunanistan'da 28 milyar avroluk orta vadeli tasarruf planı önümüzdeki hafta oylanacak.

Öte yandan, İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan, Avrupa'nın, Yunanistan'daki finansal krizin Portekiz ve İrlanda'dan çok, İspanya gibi daha büyük ekonomilerde sorunları tetikleyebileceğinden daha çok endişe duyduğunu söyledi.

Noonan, ''Avrupalı yetkililer, İrlanda ve Portekiz'den çok İspanya gibi ülkeler için daha çok kaygı duyuyor. Konuştuğum yetkililer, krizin İrlanda ve Portekiz'e yayılmasını önleyebileceklerine inanıyor ancak Avrupa'nın daha büyük ülkeleriyle ilgili bazı kaygıları var'' diye konuştu.