Advertisement

Yunanistan parlamentosunda kemer sıkma ve 5 yıllık orta vadeli plana ilişkin oylamalar 29 ve 30 Haziran'da yapılacak ve karar  Yunanistan'ın AB ve IMF'nin ülkeye yaptığı yardım kredilerinin kaderini belirleyecek.

AB liderleri kemer sıkma önlemleri karşılığında Yunanistan'a yardım konusunda söz verdi.

Liderler 12 milyar euroluk kredi dilimini serbest bırakmak için Yunanistan'dan 50 milyar euroluk özelleştirme programı ve 28 milyar euroluk kemer sıkma önlemlerinin parlamentoda onaylanmasını talep etti.

Yunan halkının büyük tepkisini çeken bu acı reçeten meclisten geçmesiyle, bu kez konuyu kapsamlı bir şekilde ele alma sırası Euro Bölgesi maliye bakanlarının önünde olacak. Maliye bakanlarının 3 Temmuz’daki toplantısında 5.yardım dilimine onay vermesi bekleniyor.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de parlamentoda yeni tasarruf paketinin geçmemesi durumunda, Yunanistan'ın uluslararası yardımın bir sonraki dilimini alamayacağını belirtti.

Schaeuble, Atina'nın yeni harcama kesintileri ve vergi artırımlarını parlamentodan geçirmeyi başarabileceğinden emin olduğunu ifade ederek, ancak paketin geçmemesi hâlinde, ''bütün Euro Bölgesi’nin istikrarının tehlikede'' olduğu uyarısında bulundu.

Avrupa'da krizin tırmanmasını engellemek için her şeyi yaptıklarını belirten Schaeuble, buna karşılık herşeye de hazırlıklı olduklarını ifade etti.

İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan da Avrupa'nın, Yunanistan'daki finansal krizin Portekiz ve İrlanda'dan çok, İspanya gibi daha büyük ekonomilerde sorunları tetikleyebileceğinden daha çok endişe duyduğunu söyledi.