Advertisement

İstanbul Emniyeti tarafından düzenlenen operasyonda, Borsada manipülasyon yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 38 kişiden 26'sı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mali suçlarla mücadele şube müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 38 şüpheli Sarıyer Adliyesi'ne getirildi.

İlk olarak 22 kişinin savcıya ifade vermesinin ardından 10 kişi serbest bırakıldı. 12 kişi ise tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan 12 kişi tutuklandı.

Akşam saatlerinde ise şüphelilerden 16'sı savcılık sorgularının ardından mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi sulh eza mahkemesinde yargılanan şahıslardan 2'si tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, 14 kişinin tutuklanmasına karar verildi.

Polis nezaretinde Metris Cezaevi'ne götürülen tutuklananlar arasında eski futbolculardan Mecnur çolak ve oğlu da bulunuyor.

Yaklaşık 9 ay sürdürülen fiziki ve teknik takip sonucu düzenlenen operasyonda, borsada manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen zanlıların 30'a yakın lüks cip ve otomobiline el konulmuş, bazı kişilerin de banka hesapları dondurulmuştu.

Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bu operasyonlar 5-10 hisse senedinde, herkesin bildiği 25-30 manipülatörün gerçekleştirdiği işlemlere yönelik yürütülüyor.

SPK, Sarıyer Savcılığı’nın yürüttüğü bu operasyona teknik destek sağlıyor ve davalardan sonuçlar alınmaya başladı.

Diğer yandan geçmişte açılmış 13 ceza davasından 4’ünde mahkumiyet kararı verilmişken, kalan 9 dava da devam ediyor.