Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao, beş günlük bir seyahat çerçevesinde Macaristan, İngiltere ve Almanya'da temaslarda bulunuyor. Jiabao, bir kez daha Avrupa bir borç krizi yaşarken, ülkesinin Avrupa ve Euroya desteğini sundu. Wen Jiabao, ''Çin, Avrupa ve euroyu sürekli destekleyecek'' dedi.

Çin'in, Avrupa'nın ülke tahvilleri piyasasında uzun dönemli yatırımcılardan biri olduğunu söyledi.

Avrupa'nın borç krizinin genişlediğini, bu krizde güvenin, para biriminden ve altından çok daha önemli olduğunu belirten Jiabao, Avrupa'nın ekonomik kalkınmasına tam güveni bulunduğunu ifade etti.

Standard Chartered Bankası'nın son raporu da Çin'in daha az ABD hazine kağıdı aldığını ortaya koyuyor.

Ekonomistler, Pekin hükümetinin, yabancı yatırımlarını çeşitlendirerek ABD'nin uzun vadeli tahvillerine olan bağımlılığını düşürmeye çalıştığını, ancak Yunanistan veya Portekiz tahvilleri almaya henüz hazır olmadığını düşünüyor.

Dolayısıyla, Çin'in Avrupa'nın borç sorununun çözümüne katkısının küçük bir finansman ve daha çok moral boyutuyla sınırlı kalacağı uyarısında bulunuyor.

Avrupa ziyareti kapsamında İngiltere’ye de giden Wen Jiabao Çin’de daha fazla İngiliz yatırımı ve ürünlerini görmeyi memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.

BBC muhabirlerine konuşan Çin Başbakanı, Çin’in önceliğinin ülkedeki tüketimi artırmak, böylece ticaret açıklarını ve ihracat bağımlılıklarını azaltmak olduğunun da altını çizdi.

İngiltere’nin öncesinde Macaristan’ı ziyaret eden Wen Jiabao, “Çin hükümeti, Macaristan’daki hazine tahvillerine önemli yatırımlarda bulundu” diyerek, zor durumda olarak gördükleri Macaristan’a yardım ettikleri gibi, diğer Avrupa ülkelerinin yardımına da koşacaklarını söyledi.