Advertisement

Euro Bölgesi'nin borç krizindeki ülkesi Yunanistan'da parlamentodan kemer sıkma politikalarına onay çıkmayabaileceğine yönelik endişeler, Asya'daki ihracatların moralini bozuyor. Bugün açıklanacak olan ve ABD ekonomisindeki bozulmalara işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde de tedirginlik yaşayan Asya Borsaları, en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

DÜnyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 2.1 değer kaybetti. Güney Kore'nin en büyük elektronik üretisi Samsung Electronics Co., Apple'ın davası üzerine yüzde 2.2 geriledi. Avustralya'nın en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia, küresel bankacılık regülatörlerinin sermaye zorunluluklarının artırılması konusundaki kararının ardından yüzde 1.3 düştü.

Tüketimin ABD ekonomisindeki yerinin çok önemli olduğunu, bu sebeple Tüketici Güvenindeki zayıflamanın tüm ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Shane Oliver, "eğer Amerikalı tüketiciler zor durumdaysa, bu durum Asya'daki ihracatları da etkiler" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düşüşle 130.76 puana geriledi. Endeks 2 Mayıs'taki zirvesinden bu yana, Avrupa'daki borç krizi, Çin'in sıkılaştırma önlemleri ve ABD ekonomisine ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 6.1 değer kaybetti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.9; Güney Kore Kospi Endeksi ve Avustralya S&P/ASX 200 yüzde 1 ve Hong KOng'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 düştü. Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.4 oranında prim yaptı.