Advertisement

Avrupa'daki bankacılık krizini önleyebileceği düşünülen Yunanistan parlamentosundaki tasarruf bütçesinin onaylanması ve ABD'deki tüketici harcamaları verilerin öncesinde Japon ihracatçılarının görünümüne ilişkin endişeler arttı. Tokyo Borsası satış yoğunlukla bir gün ile haftaya başladı.

Satışlarının yüzde 20'sini Avrupa'da gerçekleştiren Sony Corp. yüzde 1.9 düştü. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 2.1 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., küresel bankacılık regülatörlerinin ekstra sermaye zorunluluklarına ilişkin kararının sonrasında yüzde 0.8 düşüş kaydetti.

Birçok çözülmemiş sorun varken, yatırımcıların piyasalarda yükseğe oynamasının zor olduğunu belirten Shinkin Asset Management Co.'nun yatırımcılarından Naoki Fujiwara, Yunanistan'ın kemer sıkma programını onaylatıp onaylatamayacağının da belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.9 düşüşle 9,592 puana gerilerken, daha kapsamlı Topix Endeksi de yüzde 0.9 değer kabetti. Topix endeksi 10 Mart'tan 24 Haziran'a kadar yüzde 10 düşüş kaydetti.