Advertisement

Euro Bölgesi'nin ana gündemini oluşturan Yunanistan'ın  kemer sıkma programlarının, parlamentodan geçmeyebileceğine ilişkin endişeler, dünyanın rezerv parası doların cazibesini artırdı. ABD doları, euro karşısında dördüncü gününde de değer kazandı.

Yunanistan'daki siyasilerin, AB ve IMF'nin kredi yardımınıın ödemesi için şart koştuğu 78 milyar euro değerindeki tasarruf bütçesine ilişkin endişeler, doları yukarı taşıdı. Dolar, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değerlendi. Yeni Zelanda doları, beklentinin altında kalan ticaret fazlası verilerinin sonrasında geriledi. Güney Kore wonu ise Avrupa'daki borç krizinin risk iştahını kapatmasıyla düşüş kaydetti.

Royal Bank of Scotland Group Plc.'nin Döviz stratejistlerinden Greg Gibbs, doların Avrupa'daki sorunlardan yararlandığını söyledi.

ABD doları, euro karşısında 1.4188'den 1.4125 seviyesini kaydederek, 16 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Dolar/Yen paritesi de 80.71 yenden işlem gördü. Parite gün içinde 80.89 yen düzeyine kadar çıktı. Euro, yen karşısında 114.13'ten 114'e geriledi.