Advertisement

Avrupa Biriliği liderlerinin Yunanistan'ı kurtarma konusunda anlaşmaya yakaşmaları ve petrol fiyatlarının zayıflaması sebebiyle 7 hafta içindeki en büyük haftalık düşüşünü yaşayan altın kaybını daha da genişletebilir.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar değer kaybıyla 1,498.15 dolar olurken; Singapur'da ise 10.14'te 1,500.05 dolardan işlem gördü.6 mayıs tarihinden beri en büyük haftalık kaybını yaşayan altın, geçtiğimiz hafta yüzde 2.4 düşüş gösterdi.New York Comex'te işlem gören ağustos teslimli altın vadelilerinin onsu ise pek fazla değişim göstermeyerek 1,501.30 dolarda kaldı.

"Yunanistan'ın kurtarılma planına ek olarak altın güçlenen doların ardından düşüyor." diyen Korea Exchange Bank Futures uzman traderı Hwang Il Doo, "Enflasyon baskısının azalması ile petrol ise tepetaklak durumda." yorumunda bulundu.

Avrupalı hükümetler, Euro Bölgesi'ndeki bankaları da Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine dahil etmek için ikna etmeye çalışıyor. Avrupa Birliği liderleri Brüksel'deki toplantılarında, Yunanistan'a 5. dilim ödemenin ve ikinci kurtarma paketinin verilmesi için, borç krizindeki ülkede tasarruf bütçelerinin ve kemer sıkma programlarının onaylanmasını şart koştu.

Altın bu yıl yüzde 5.6 değer kazandı. ABD'nin rekor düşük seviyedeki faiz seviyesinin ve Yunanistan'daki borç krizinin kıymetli metalleri öne çıkarması ile altın 2 mayıs tarihinde tüm zamanların rekoru olan 1,577.57 doları gördü.

Spot gümüş, geçen hafta yüzde 4.4 değer kaybettikten sonra yüzde 0.5 düşüşle 34.12 dolardan işlem gördü. Spot paladyumun onsu yüzde 1 gerileyerek 726.50 dolar olurken spot platinin onsu ise yüzde 0.6 kayıpla 1,769 doları gördü.