Advertisement

Aralarında BNP Paribas SA'nın bulunduğu Fransız bankaları, Yunanistan'ın temerrüde düşmesini önlemek üzere gündeme getirilen gönüllü yapılandırma önerisini kabul etti. Konuyla ilgili bilgisi olan 3 kişinin yaptığı açıklamaya göre Fransız bankaları, ellerinde bulundurdukları Yunan hazine tahvillerinin vadesinin uzatılmasına razı olduklarını açıkladı.

Fransız Bankacılık Federasyonu ve Fransız Hazinesi tarafından bir süredir tartışılan Yunan tahvillerinin vadesinin gönüllü olarak uzatılması önerisi, bir miktar değişiklik yapılarak bugün gündeme taşınacak. Tasarı, Fransız bankalarının Yunanistan'ın temerrüdü anında riske maruz kredi tutarı azaltılarak, tahvillerin yüzde 70'inin vadesinin uzatılmasını kapsıyor. Fransız modeli kapsamınca finansal kuruluşlar riske maruz kalma oranlarını azaltabilecek, ancak ellerinde bulundurdukları tahvillerinin yüzde 50'sini 30 yıllık Yunan tahvillerine dönüştürmek durumunda kalacak.

Avrupalı hükümetler, Euro Bölgesi'ndeki bankaları da Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine dahil etmek için ikna etmeye çalışıyor. Avrupalı bankaların Yunan tahvilleri yatırımları 52 milyar doları bulurken, bu rakamın 15 milyar dolarını Fransız bankaları ellerinde tutuyor. Fransız kuruluşlar, Yunanistan'ın temerrüde düşmesi durumunda, Almanya'nın ardından en çok etkilenecek olan ülke konumunda bulunuyor.

Avrupa Birliği liderleri Brüksel'deki toplantılarında, Yunanistan'a 5. dilim ödemenin ve ikinci kurtarma paketinin verilmesi için, borç krizindeki ülkede tasarruf bütçelerinin ve kemer sıkma programlarının onaylanmasını şart koştu