Advertisement

Çin'in en büyük finansal aracılık kuruluşlarının ülkedeki hisselerde ralli öngörmesi ve finansal sistemdeki nakit sıkıntısının gevşemesiyle, Çin Borsası 5. gününü de artıda tamamladı. Çin borsası son 4 ayın en uzun süreli kazanç döneminden geçiyor.

Air China Ltd., hükümetin jet yakıttaki ithalat vergilerini düşüreceğini açıklamasının ardından değer kazandı. Anhui Conch Cement Co., Citic Securities Co. ve China International Capital Corp.'un sektör tavsiyesini yükseltmesi üzerine, çimento üreticileri arasındaki kazançlara öncülük etti. Yanzhou Coal Mining Co., ülkenin eski merkez bankası başkanının enflasyonun ikinci yarıda hız keseceği yönünde yaptığı açıklama üzerine yüzde 2.8 değerlendi.

Yurtiçi ekonomisinin düzelme sinyalleri verdiğini ve ekonominin sert iniş yapma olasılığının düşük olduğunu belirten West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, hisselerin oldukça ucuz olduğuna da dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 değerlenerek 2,757.31 puana ulaştı. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 3.9 kazançla 5 Kasım'dan bu yana en uzun süreli kazanç döneminden geçiyor. Endeks, Çin başbakanı Wen Jiabao'nun sıkılaştırma politikalarının işe yaramaya başladığını söylemesinin ardından yükselişe geçti.

CSI 300 Endeksi yüzde yüzde 0.4 artışla 3,038.89 puana ulaştı. Gelişmekte olan piyasalar endeksi ise yüzde 0.6 değer kaybetti.

Şanghay Endeksi bu yıl 18 Nisan'da kaydettiği 5 ayın zirvesinden yüzde 9.8 oranında gevşedi. Endeksteki düşüşte ekonomiyi soğutmak üzere uygulanan sıkılaştırma politikaları etkili oldu.