Advertisement

Avrupa ortak para birimini bu yılın ilk kez iki ay arda düşmeye yönelten euro ayıları, yükselen faiz oranları, vadeli piyasalarda yükseliş beklentisine oynanan bahisler ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 17 ülkelik bloku korumadaki kararlılığı ile mücadele etmek zorunda.

Euro Nisan ayından bu yana, Yunanistan'ın temerrüde düşeceği endişelerinin Başbakan George Papandreu'yu, mali yardım alabilmek için, 78 milyar euroluk (111 milyar dolar) kemer sıkma paketini uygulamaya zorlaması ile birlikte yüzde 4.2 değer kaybetti. 10 yıl vadeli İtalya tahvillerinin faizi ile aynı vadedeki Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark geçen hafta rekor seviyeye çıktı ve krizin yayılacağı endişesi, İspanyol tavillerinin faizinin rekor seviyelere yaklaşmasına neden oldu.

Euro ayıları, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa CUmhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin euroyu korumadaki kararlılığı ve Almanya'nın ABD'ye göre daha hızlı büyümesi ile birlikte, euro ve dolar para piyasası faizleri arasındaki farkın son 2.5 yılın en yüksek seviyesine çıkması ile mücadele etmek durumunda kalıyor. BNP Paribas SA yıl sonunda euronun 1.55 dolara çıkacağı tahmininde bulunurken, Commerzbank AG, Avrupa para biriminin, zayıflamadan önce, 1.50 dolara yükselebileceğini öngörüyor.

ABD'nin varlık bakımından en büyük ikinci bankası JPMorgan Chase & Co.'nun Londra'daki özel bankacılık biriminden Avrupa Döviz stratejisi müdürü Audrey Childe-Freeman, "Para birliğini korumak için siyasi istekliliğin sürmesi, baskın konumunu koruyor" dedi ve Eğer borç sorunu daha da kontrol altına alınırsa ve küresel ekonomide daha fazla ivme görürsek, ortam euro için daha da destekleyici olacak" yorumunda bulundu.