Advertisement

Merkez bankalarının bankası olarak da bilinen Uluslararası Ödemeler Bankası, (Bank for International Settlements-BIS) merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için faizleri artırmaya başlaması ve bunu yaparken eskisinden daha hızlı harekete geçmesi gerektiğini savundu.

BIS'in yıllık raporunda, enflasyonist baskıları azaltmak ve finansal istikrarı sağlamak için sıkılaştırma politikalarına ihtiyaç olduğu vurgulandı. Dün İsviçre'nin Basel kentinde yayınlanan raporda, merkez bankalarının daha öncekilerden çok daha hızlı bir şekilde politika faizlerini artırmasının gerekebileceğine dikkat çekildi.

Asya ve Latin Amerika'daki politika yapıcılar fiyat baskısını azaltmak için faizleri artırırken, gelişmiş ülkelerdeki faiz oranları çok düşük oranlarda seyrediyor. ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankaları gevşek para politikalarını devam ettireceklerine yönelik açıklamalarda bulunurken, yalnızca Avrupa Merkez Bankası kademeli bir sıkılaştırma politikası için harekete geçiyor.

Emtia fiyatlarındaki artış ve küresel ekonomideki toparlanmaların kısıtlı kapasite engellerine çarpmasıyla, küresel enflasyonist baskıların arttığına dikkat çeken banka, bunun faiz artışlarının gerektiğinin altının çizdiğini belirtiyor.

Ham petrol fiyatları son yılda yüzde 20 yükselerek, birçok şirketin ücret baskısının ve tüketicilerin maliyetlerinin artmasınıa sebep oldu.