Advertisement

Avrupalı bankaların ellerinde bulundurdukları Yunanistan hazine tahvillerinin vadesinin uzatılmasını kabul etmeleri için önemli gerekçeleri var. Çünkü Euro Bölgesi'nde ilk kez bir ülkenin temerrüde düşmesi, finansal piyasalarını çok uzun yıllar boyunca devam edecek bir felakete sürükleyebilir.

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan'ın iflas etmesinin yalnızca ülkenin bankalarını değil, Euro Bölgesi'nde sermaye baskısı bulunan diğer bankaları da etkileyebileceğine dikkat çekti. Bankaların CDS'leri, Yunanistan'ın iflasının toplamda 2.7 trilyon euro değerinde tahvil kağıdına sahip olan Portekiz, İspanya ve İtalya'ya sıçrayabileceğine yönelik spekülasyon üzerine yükseldi.

Bankaların gönüllü yapılandırmaya gitmek için artık büyük bir nedenleri olduğuna dikkat çeken Amsterdam'daki ABN Amro Bank NV'nin üst düzey ekonomistlerinden Aline Schuiling, "eğer bunu yapmazlarsa, sorun kontrol edilebilir boyuttan çıkarak yayılabilir. Gönüllü yapılandırma hem bankaların, hem de Yunanistan'ın menfaatine" dedi.

Alman, Fransız, İspanyol, Belçikalı ve Flemenk bankaları ve sigorta şirketleri, geçtiğimiz haftaki Avrupa Birliği zirvesinin ardından borçların vadesinin uzatılması konusunu tartışmaya ve görüşmeye başladı. Gönüllü yapılandırma, varolan ve vadesi dolan tahvillerin, yenileriyle değiştirilmesini öngörüyor.

24 Haziran'da Brüksel'de konuşan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, ülkesindeki bankaların Yunanistan'ın kurtarılmasına özel sektörün de dahil edilmesine istekli olduklarını belirtti.