Advertisement

Türk lirası ABD doları karşısında, Avrupa'da borç krizinin kötüleşeceği endileri ile yatırımcıların gelişen piyasa varlıklarından çıkması ve Merkez Bankası'nın faizi değiştirmeyeceği beklentisi ile, altıncı günde de düşüşünü sürdürdü.

Türk Lirası yüzde 0.4 düşerek, TSİ 09:48'de dolar başına 1.6425 liraya düştü ve Nisan 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Lira, ayrıca, altı gün üst üste değer kaybederek Kasım ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi. İki yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi ise 6 baz puan ya da 0.06 yüzde puanı yükselerek yüzde 9.18'e çıktı.

Yunan parlamentosu, uluslararası yardım dilimini alabilmek için, 29 Haziran'da beş yıllık kemer sıkma paketini oylayacak. Avrupa maliye bakanları ise, 3 Temmuz'da, Yunanistan'ın yardım almak için koşulları yerine getirip getirmediğini oylayacak.

Ata Yatirim Menkul Degerler'den fon yöneticisi Cem Tozge, "Yunanistan parlamentosu paketi onaylasa bile, bunun Avrupa'nın sorunlarını çözüp çözmeyeceği konusunda sorular var" dedi.

Merkez Bankası, 23 Haziran'dai toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 6.5'te bıraktı ve Banka beşinci ay üst üste politika faizinde değişikliğe gitmedi. Ak Parti Genel Başkan ardımcısı Bülent Gedikli, 24 Haziran'da Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin reel faizi sıfıra indirmeyi istediğini ve böylelikle cari açığın azaltılması çabası dahilinde, sermaye girişlerinin sınırlanacağını söyledi.

Tozge, "Merkez Bankası'nın faizi artırması beklenmiyor ve faizler düşük kaldığı sürece, liranın daha güçlü olma şansı azalacak" yorumunda bulundu.

Commerzbank AG'ye göre, lira, faizde yön değişimi için en gerçekçi tarih olan Ekim ayına kadar, baskı altında kalmaya devam edecek.

Commerzbank'ın Frankfurt ofisinden Döviz stratejisti Thu Lan Nguyen, "Liradaki zayıflığın kısa vadede devam etmesini bekliyoruz" dedi ve "Lira yalnızca, Merkez ankası'nın faiz artırım sürecine gireceği konusunda işaretler vermesi durumunda toparlanacak." yorumunda bulundu.