Advertisement

Mali kriz içindeki Yunanistan'da hükümetin yeni kemer sıkma politikalarını içeren Orta Vadeli Program'ı protesto etmek amacıyla, kamu ile özel sektör çalışanları yarın 48 saatlik greve gitme kararı aldılar.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla gidilen grevin ülkede yaşamın felç olmasına yol açması bekleniyor.

Orta Vadeli Program çerçevesinde alınan önlemlerin ''sosyal sefillik önlemleri'' olduğunu savunan, çalışanlar ve emeklilerin maaşlarının korunmasını talep eden sendikalar, Salı ve Çarşamba günleri Atina merkezinde protesto gösterileri düzenleyecekler.

Diğer yandan, Mücadeleci İşci Kolları Birliği'nin (PAME) de yine kent merkezinde 3 ayrı gösteri gerçekleştireceği öğrenildi.

Bu sabah saatlerinde Akropolis'e çıkan PAME üyeleri, üzerinde ''Güç halklardadır, hiçbir zaman teslim olmazlar'' yazan pano astı.

Tüm toplu taşıma araçlarının 48 saatlik grev süresince çalışmayacakları, yalnızca Atina metrosunun çarşamba günü akşamüstü yapılacak protesto gösterisine katılacak halkın ulaşımını sağlamak amacıyla bir kaç saatliğine hizmet vereceği kaydedildi.

Sivil havayolu taşımacılığı çalışanlarının da salı ile çarşamba günleri, 08.00-12.00 ile 18.00-22.00 saatleri arasında iş durduracakları, bu çerçevede iç ve dış hatlara yapılması programlanan çok sayıda seferin iptal edileceği veya aksamalı olarak gerçekleştirileceği belirtildi.

Liman çalışanlarının da 48 saatlik greve katılımlarının anakara ile adalar arasındaki seferlerde sorunlar yaşanmasına yol açmasının beklendiği açıklandı.

Bu arada, temizlik çalışanlarının işbaşı yapmayacak olmalarıyla birlikte kentlerde çöplerin toplanmayacağı, atık madde alanının da kapalı kalacağı bildirildi.

Devlet hastanelerinde görevli doktorların da iş başı yapmayacak olması nedeniyle, hastanelerde yalnızca acil servis ve güvenlik ekiplerinin hazır bulunacağı açıklandı.

Öte taraftan, gazetecilerin de her iki grev gününde 11.00-15.00 saatleri arasında iş bırakma eylemlerine gidecekleri bildirildi.

Yunanistan'ın Mora Yarımadası (Peloponissos), Arkadia, Megalopoli, Tripoli, Argolida, Korint, Argos, Kalamata ve Sparti kentlerinde çalışanların da başkent Atina'ya gelerek gösterilerde yeralacakları kaydedildi.

Ülkede internet üzerinden bir ayı aşkın süredir organize olan ''Bıkkınlar'' da halka gösterilere katılma çağrısında bulundular.

Diğer yandan, Yunanistan Elekrik Organizasyonu (DEİ) çalışanları da geçen hafta başlattıkları 48 saatlik grevleri kademeli olarak sürdürüyorlar.

Başkent Atina'da, eylem nedeniyle hergün belirli saatlerde bir dizi semtte elektrik kesintileri yaşanıyor.

Bu arada, Yunan basını, GSEE ile ADEDY'nin çağrısıyla gidilen 48 saatlik grevin süresi ile katılım yoğunluğu bakımından Yunanistan tarihinde bir ilk teşkil ettiğini yazdı.