Advertisement

Doların euro karşısında yükselişinin sonlanması ve değerli metal talebinin artmasıyla New York'ta altın fiyatları bir ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

Euro Bölgesi Ekonomi ve Finans Komitesi Başkanı Vittorio Grilli, dünyanın en büyük bankalarının temsilcileriyle Yunanistan'ı kurtarma planına ne tür bir katılım yapabileceklerini konuşmak için bir araya gelirken dolar euro karşısında geriledi. ABD dolarıyla fiyatlanan altın ve diğer emtialar genelde euro ile aynı yönde hareket ediyor.

Dublin'deki GoldCore Ltd.'de yönetici olan Mark O'Byrne, "Genelde doların düştüğü dönemlerde altın yükseliyor. Asya'daki yatırımcıların metal düştüğü zaman alım yaptığını görüyoruz" dedi.

Ağustos vadeli altın, New York Comex'te 1.80 dolar yükseldi ve ons başına 1,502.70 dolardan işlem gördü. Spot altın da ufak değişiklikle 1,502. dolar/ons oldu. UBS AG'ye göre, altın yılın geri kalanında en iyi performans gösteren varlık olacak.

Eylül vadeli gümüş ise 56.5 sent veya yüzde 1.6 oranında düşerek ons başına 34.085 dolardan işlem görürken paladyum ise 2.50 dolar veya yüzde 0.3 yükseldi ve 734 dolar/ons oldu. Ekim teslim platin ise 9.80 dolar veya yüzde 0.6 yükseldi ve 1,690.30 dolar/ons'tan işlem gördü.