Advertisement

Alman Deutsche Bank Üst Yöneticisi (CEO) Josef Ackermann, ''Yunanistan'ın borç sorunun Avrupa'nın geri kalanına yayılmasını ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ın 2008 yılında çöküşünden daha kötü olabileceği'' uyarısında bulundu.

Ackermann, Frankfurt'ta bankacılık konferansında Reuters'e yaptığı açıklamada, ''Yunanistan tek başına bile zaten büyük. Bu ülkenin sorunları diğer ülkelere de sirayet ederse, bu Lehman Brothers'ın iflasından daha büyük olabilir'' dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Stark daha önce, ''Yunanistan'ın borcunun yeniden yapılandırılmasının Avrupa piyasaları üzerindeki etkisinin Lehman Brothers'ın batışını gölgede bırakabileceğini'' söylemişti.

Lehman Brothers'ın 2008 yılında batması küresel finansal krizi harekete geçirmişti.

Yunanistan'ın, borcunun ödeyememe durumuna düşmemesi için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonunun (IMF), geçen yıl hazırladığı 110 milyar euroluk  kurtarma paketinin beşinci dilimi olan 12 milyar euroyu temmuz ayı ortasına kadar alması gerekiyor.

AB ve IMF, bu parayı vermek için Yunanistan'a 28,4 milyar euro tutarındaki beş yıllık tasarruf paketini 3 Temmuz'a kadar parlamentodan geçirmesini şart koşuyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Haziran 2011 Pazartesi, 19:00 Misafir bu işler sırayla. seneler önce turkiyede kriz çıkarılmış ve imf ye zorla borçlandırılıp ülke resmen dış güçlerce yönetilmişti. e imf taş yemeyecek ya. zemini uygun ülkelerdeki fonlarını çekip ülkeyi borçlandırıp parasını satacaktır. imf babasının hayrına kurulmuş bir kurum değildir. krizler olacakki para satsın, ülkeler batar gibi olacakki o batmasın