Advertisement

Avrupalı finansal kuruluşlar, Yunanistan’da vadesi dolan tahvillerin 30 yıllık tahvillere çevirilmesi için bir plan ortaya koyuyor. 22 yıl önce Latin Amerika için de uygulanmış olan “Bradi tahvilleri” modeli, kreditörlerin desteğini almaya başlamış gibi görünüyor.

Fransız ve Alman finansal kuruluşları dün Fransız bankacıların önerisini tartışmak üzere Roma’da bir araya geldi. Tasarı, 3 yıl içinde vadesi dolacak olan tahvillerin yüzde 50’sinin gönüllü olarak 30 yıllık tahvillere dönüştürülmesini öngörüyor.

Sarkozy tarafından açıklanan plan, vadesi dolan tahvillerin yüzde 20’sinin de Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması tarafından çıkarılmış finansal araçlara dönüştürülmesini içeriyor.

Gündeme getirilen bir diğer seçenek ise, Yunan tahvillerini elinde bulunduran bankaların bu varlıkları için “özel amaçlı bir finansal araç” oluşturulması olarak belirtiliyor. Birçok Alman bankacı da Fransız modelini incelemeye ve denemeye değer buldu. Ancak tahvillerin kaç yıl uzatılması gerektiği, hâlâ tartışılan konulardan biri.

Roma’daki görüşmelere, BNP Paribas, Societe Generale, Deutsche Bank, Bayerische Landesbank, Intesa SanPaolo gibi Avrupa’nın büyük bankalarının yanı sıra, Axa ve Allianz gibi sigorta şirketleri de katıldı.

Bu arada Yunan tahvillerinin yüzde 16’sı Avrupa Birliği ve IMF’nin elinde, yüzde 14’ü ise Avrupa Merkez Bankası’nın elinde bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası, vadelerin uzatılmasını içeren hiçbir çözüm ya da kurtarma seçeneğine dahil olmak istemediğini, bunun çok riskli olabileceğini ifade ediyor.