Advertisement

11 Mart’taki depremin ardından ekonomisi küçülmeye başlayan Japonya’da perakende satışlar Mayıs’ta beklenenin altında azaldı. Perakende satış verileri, Japon ekonomisinin toparlanmaya başladığının sinyali olarak algılandı. Japonya’da perakende satışlar Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 1.3 düştü.

Bu oran bir önceki ayda yüzde 2.4 düşüş olarak gerçekleşmişti.

Analistler, bu rakamların Japon ekonomisindeki toparlanmaya işaret ettiğini söyledi. Shinkin Asset Management Company’den Hioshi Miyazaki, ekonomideki küçülme hızının azalmaya başladığını, bunun da arz zincirlerindeki hızlı toparlanmadan kaynaklandığını ifade etti.

Arz zincirindeki iyileşme, Japonya’daki fabrika üretimi için önemli bir faktör olmasına rağmen, analistler hava şartlarının da büyük rol oynadığını belirtiyor.

RBS Securities’in analistlerinden Junko Nishioka, Mayıs ayıyla birlikte yaz sezonunun ve kıyafet satışların artmış olduğuna dikkat çekti. Nishioka, bu trendin Haziran ve sonrasında da devam edebileceğini belirtti.

SMBC Nikko Securities’in analistlerinden Mari Iwashita da hava faktörüne değinerek, yaz sezonunun yalnızca satışları değil, ekonomiyi de olumlu yönde etkileyebileceğini aktardı.

Iwashita aynı zamanda, yaz döneminde harcamaların yurtiçinde yapılmasının, ülke ekonomisi için çok iyi bir gelişme olacağını savundu.