Advertisement

Mali krizdeki Yunanistan'ın bazı tahvillerinin vadesinin uzatılabileceğine yönelik spekülasyon endişeleri gevşetti; Asya Borsaları değer kazandı. Asya'nın en büyük ihracat pazarlarından biri olan Avrupa'da endişelerin gevşemesiyle MSCI Asya Pasifik Endeksi de aylık kayıplarına ara verdi.

Satışlarının çoğunluğunu Avrupa'da gerçekleştiren Hong Konglu giyim şirketi Esprit Holdings Ltd. yüzde 2 değerlendi. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi LG Electronics Inc., International Data Corp.'un Amerikan şirketlerinin bu yıl IT harcamalarını artıracağını söylemesinin ardından yüzde 1.2 prim yapto. Dünyanın en büyük maden şirketi ve Avustralya'nın en büyük enerji üreticisi BHP Billiton Ltd. ise petrol ve bakır vadelilerindeki yükselişin etkisiyle yüzde 0.8 artış kaydetti.

Yatırımcıların daha iyimser görünmeye başladığına dikkat çeken SMBC Friend Securities'in stratejistlerinden Fumiyuki Nakanashi, Avrupa'da işbirliği yapmaya başlandığına ilişkin bir algının oluştuğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 131.77 puana yükseldi. Endeks 2 Mayıs'taki zirvesinden yüzde 7.1 gevşemişti. ABD ekonomisindeki yavaşlama, Çin'in sıkılaştırma önlemleri ve Avrupa'daki borç krizine dair endişeler, endeksi aşağı çekiyordu.

Yasa koyucular ve kreditörlerin Yunan tahvillerinin vadesinin uzatılması için anlaşmaya yaklaşması, piyasalara olumlu yansıdı.

Yunanistan bu hafta Avrupa Birliği ve IMF'den gelen yardımları garantileyebilmek için kemer sıkma ve orta vadeli reform programını oylayacak.