Advertisement

Avrupa Birliği'nin borç krizindeki Yunanistan'a kredi yardımlarına şart koştuğu paketin parlamentodan geçmesiyle, bölgedeki bankacılık krizine ilişkin endişeler gevşedi; Tokyo Borsası üçüncü gününü de artıda tamamladı.

Satışlarının yüzde 20'sini Avrupa'da gerçekleştiren Sony Corp. yüzde 2.2 yükeldi. Kyushu Electric Power Co., Kyodo News'in yerel hükümetin şirketin reaktörlerini yeniden faaliyete geçirmesi için izin vereceğini yazması üzerine kamu sektöründeki hisselerin yükselişine öncülük etti. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Deutsche Bank AG'nin sektörün kredi notunu yükseltmesi üzerine yüzde 2.1 prim yaptı.

Belirsizliklerin hâlâ süreceğini, ancak Yunanistan'ın en kötü senaryonun üstesinden gelmiş olduğuna dikkat çeken Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yatırımcılarından Mitsushige Akino, bunun risk iştahı için de olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 9,825.67 puana ulaştı. Endeks öğle saatlerinde yatay seyir izliyordu. Topix Endeksi ise yüzde 0.5 değerlenmeyle 848.32 puana yükseldi. Endeks 11 Mart'tan düne kadar toplamda yüzde 9.3 geriledi.

Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki vadeli kontratlar yüzde 0.2 değer kazandı. Endeks dün Yunan parlamentosunun kemer sıkma programını onaylamasının ardından yüzde 0.8 artış kaydetti. ABD'deki bankalar Fed'in ATM kartlarının işlem ücretlerini yükseltmesi üzerine kazançlı bir gün geçirdi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, dün 155'e karşılık 138 oyla 5 yıllık ekonomi paketini onaylatmayı başardı.