Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan'ın temerrüdden kurtulacağı yolundaki spekülasyonlara bağlı olarak, dördüncü günde de yükselişini sürdürdü. Gösterge endeks dün, son üç ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirmişti. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de yukarı yönde hareket etti.

London Stock Exchange Group Plc, TMX Group Inc. için teklifini geri çekmesi ve UBS AG'nin şirketin şimdi artık satınalma hedefi olabileceğini açıklaması sonrası yüzde 3.5 değer kazandı. Lloyds Banking Group Plc, 2014 yılına kadar 15,000 kişiyi işten çıkaracağı ve bu yolla 1.5 milyar sterlin (2.4 milyar dolar) tasarruf edeceğini açıklaması ile birlikte yüzde 6.4 prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:35'te 270.49 puana çıktı ve dün Yunanistan parlamentosunun kemer sıkma paketini onaylamasının ardından, % 1.7'lik 21 Mart'tan bu yana gösterdiği en hızlı yükselişini daha da genişletti. Endeks bu çeyrekte, Yunanistan endişeleri ile yüzde 2 düşerek, son üç çeyrekteki yükselişini tersine çevirdi.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria, "Yunanistan'ın kemer sıkma paketinin başarılı bir şekilde meclisten geçmesi, traderları risk alma moduna soktu" dedi ve "Parlamento onayı birçok engelden yalnızca biri ve bugün dünkü yasanın yürürlük yasası da oylanacak. Traderlar şimdi temerrüdden uzaklaşıldğına inanıyor" yorumunda bulundu.