Advertisement

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Almanya'nın en büyük bankalarıyla sigorta şirketleri ve hükümet, bugün Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile yapılacak görüşme öncesi, Yunanistan'ın borç varlıklarının uzatılmasına ilişkin bir plan taslağı konusunda anlaşmaya vardı.

Görüşmelerin gizli olarak yürütülmesinden dolayı isimlerini vermek istemeyen kaynaklar, firmaların Yunanistan'a yardım paketi için finansman sağlama taahhüdünde bulundular. Kaynaklara göre, Bakan Schaeuble ile sektörün üst düzey yöneticileri arasında yapılacak toplantıda değişikliğe uğrayabilecek olan taslak, ne kadar miktarda borcun uzatılacağını ve bunun ne koşullarda yapılacağını açıkta bırakıyor.

Deutsche Bank AG CEO'su Josef Ackermann, Başbakan Angela Merkel ile dün Berlin'de yaptığı görüşmede, finans şirketlerinin bir "erime" durumunu önlemeye katkıda bulunacağı tahmininde bulundu. Alman ve Fransız bankalarının, Yunan borçlanma varlıklarını en fazla ellerinde bulunduran kuruluşlar olmasından dolayı, bu bankaların katılımları, Avrupa Birliği'nin en az 30 milyar euroluk (43.3 milyar dolar) borcun bankalar tarafından uzatılması hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Ackerman, finans kuruluşlarının çözüme katkıda bulunmamızı sağlayacak dedi ve "Bunu sadece memnunlukla yapmayacağız, aynı zamanda bu durum, politika yapıcılara birşeyler yapma şansı sağlayacak, bunu içtenlikle söyleyeceğim, bu nedenle bir erme olmayacak" yorumunda bulundu.