Advertisement

Bloomberg HT'deki 'Akıllı Para' programında Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Kerem Alkin'in sorularını yanıtlayan İSO Başkanı Tanıl Küçük, ekonomide ısınma söz konusu olduğunu ve cari açık sorununun yalnızca para politikaları ile çözülemeyeceğini ifade etti.

Türkiye'nin çift haneli büyüme rakamının beklentileri doğrultusunda olduğunu belirten Küçük, bunun sevindirici olduğunu dile getirdi. Son krizden sonra Türkiye'de iç piyasa odaklı büyüme olduğunu belirten İSO Başkanı, bunun da ithalat ve dış ticaret açığını arttırdığını kaydetti. Küçük, "Bizim bir çekincemiz var, bunu yetkililere de ilettik ve bunun faturası üretime istihdama çıkmasın dedik. Onun için ısrarla diyorum ki birinci hedef yapısal değişim ve dönüşüm olmalıdır" şeklinde konuştu.

"CARİ AÇIK TÜRKİYE'NİN YAPISAL SORUNU"

Ekonomide ısınma söz konusu olduğunu belirten Küçük, bu anlamda merkez bankasının çabalarını olumlu karşıladıklarını dile getirdi. Cari açığın yalnız para politikasıyla çözülecek sorun olmadığını belirten Küçük, bunun Cumhuriyet'ten bu yana Türkiyenin yapısal sorunu olduğunu söyledi.

Küçük, "Önümüzdeki süreçte biz muhakkak sanayi ve ihracatta yapısal dönüşüm gerçekleştirerek bu cari açığa orta ve uzun vadeli olarak çözüm bulabilmemiz lazım. Sadece para politikasıyla bu işi çözümlemek mümkün değildir. Cari açıkla mücadelede temel olan geniş kapsamlı bir mücadeledir" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Haziran 2011 Perşembe, 19:26 Misafir tanıl bey cesaret gösterip bir adım daha ileri giderek cari açığın temelde devletin son 5 yılda (2009 hariç) mümkün olmasına rağmen bütçesini denk getiremememiş olmasından kaynaklandığını da söyleyebilseydi keşke. herkes olayın farkında, bir kişi bile çıkıp "devlet bütçede her sene 10-15 milyar tl tasarruf eder ve bu sayede istihdamdaki, enerjideki garip vergi yüklerini biraz hafifletecek hale gelirse ihracat şahlanır, otomobil fabrikası yatırımlarını slovakya'ya, tekstilde pazarlarımızı çin'e kaptırmayız, cari açık sorun olmaktan çıkar" diyemiyor.