Advertisement

Dünyanın önde gelen otomobil şirketlerinden Daimler'in Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, Türkiye'nin AB üyeliğini savunarak, ekonomik açıdan güçlenen Türkiye'nin önüne sürekli bir şekilde yeni engellerin çıkartılmasını anlayamadığını söyledi.

İstanbul doğumlu olan Zetsche, "Bild am Sonntag" gazetesinde yayımlanan röportajında, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine, "Kapımızın önünde duran Türkiye gibi bir 'Kaplan devleti' neden içeriye almadığımızı bir türlü anlamıyorum. Türkiye, Asya ya da Latin Amerika ülkelerinde hayranlık duyduğumuz her şeye sahip. Öğrenmeye ve çalışmaya hazır genç bir nüfusa sahip. Türkiye'de dünya çapında örnek olarak gösterebileceğimiz şirketlere sahibiz" görüşünü bildirdi.

Türkiye'nin imkanlarıyla "biraz şımarmış olan Avrupa'da" çok büyük büyüme potansiyeline sahip olduklarını ifade eden Zetsche, "Türkiye'nin bize sırt çevireceği güne kadar önüne yeni engeller çıkartmak yerine Türkiye'ye Avrupa'nın kapılarını ardına kadar açmalıyız" ifadesini kullandı.

Avrupa'daki büyümenin, daha çok Almanya dışında gerçekleştiğini kaydeden Zetsche, yurt dışında geliştirecekleri iş imkanlarının Almanya'ya da katkısı olacağına dikkati çekti.

Almanya'da yaşayan göçmen kökenli çocukların da küçük yaşlardan itibaren Almanca öğrenmesi gerektiğini, böylece eşit imkanlarla istihdam piyasasına gireceğini belirten Zetsche, Almanya'daki mevcut sistemin göçmenleri ayırdığını ve imkanlarını kısıtladığını, ülkede yaşayan herkes için daha iyi imkanlar yaratılması gerektiğini ifade etti.

Zetsche, Alman şirketlerinin daha fazla vasıflı insan bulabilmesi için Almanya'nın aktif bir göç politikası izlemesi gerektiğini de ifade ederek, "Bu nedenle hem insani hem de ekonomik açıdan burada yabancı düşmanlığının körüklenmesini sorumsuzca buluyorum. Biz bir göç ülkesi olmak zorundayız" görüşünü bildirdi.

Zetsche ayrıca, Alman hükümetinin, 2022 yılı sonuna kadar nükleer enerjiden tümüyle vazgeçme kararını da aceleci davranıldığı gerekçesi ile eleştirdi.

Geleceğin araçlarını üretmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulabileceğini ve enerji sevkiyatının aksamaması gerektiğini ifade eden Zetsche, ükleer santrallerin hızlı bir şekilde kapatılmasından sonra kendilerini gelecekte neyin beklediğini bilmediklerini, halbuki seçeneklerin şimdiden düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Kapat