Advertisement

Avrupa'dan Çin'e, dünyanın birçok ülkesindeki ekonomik toparlanma ve büyümeye dair endişeler, Avustralya Merkez Bankası'nı faiz artırmaktan bir kez daha alıkoydu. Avustralya Merkez Bankası, 7. kez politika faizini değiştirmedi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens, gecelik faiz oranını, beklenti dahilinde yüzde 4.75'te sabit tuttu. Faiz kararı konuşmasında Stevens, ülkenin bu yılki büyüme oranlarının, daha önceden tahmin edildiği oranlarda gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Önümüzdeki 12 ayda enflasyonun hedefe yakın seyredeceğini belirten Stevens, enflasyon oranlarının hedefin alt yarısında seyrettiiğini, ancak zamanla kademeli bir hızlanma beklendiğini ifade etti.

Stevens, 2006 yılında göreve geçmesinden bu yana ilk kez bu kadar uzun süre faiz değişikliğine gitmedi. Faiz kararında Çin ve Hindistan ekonomilerinde görülen yavaşlama ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişe etkili oldu. Yatırımcılar ise Merkez Bankası'nın büyüme tahminlerde gereğinden fazla iyimser olduğuna dikkat çekiyor. Avustralya Merkez Bankası büyüme ve enflasyonun önümüzdeki aylarda hızlanacağına inanıyor.

Çin'in sanayi dışı sektörleri Haziran ayında son 4 ayın en düşük seviyesinde büyüme kaydetti. Dünyanın en büyük 2. ekonomisinde satın alma yöneticileri PMI endeksi, Mayıs'ta 61.9'dan 57'ye geriledi.