Advertisement

Enflasyonla ve ekonomideki aşırı ısınmayla başı dertte olan Çin'in fiyat kontrollerinin büyümeyi ve bölgedeki varlıklara talebi etkileceğine dair spekülasyon, Asya paralarını aşağı çekti. Asya paraları, Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti öncülüğünde değer kaybetti.

Çin Merkez Bankası, Asya'nın en büyük ekonomisinin enflasyonist baskıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Hükümet Komisyonu'na ait araştırma ve geliştirme merkezinin araştırmacılarından Ba Shusong, Economic Information Daily gazetesinde kaleme aldığı makalesinde, Merkez Bankası'nın tüketici fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak için faizleri artırıp, munzam karşılıkları düşürmesi gerektiğini savundu. Shusong, KOBİ'lerin desteklenmesi adına munzam karşılıkların düşürülmesinin önemli olduğunu savunuyor.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para birimini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, 14 yılın zirvesinden gevşedi. Endeks yüzde 0.1 düşüşle 118.97 puandan işlem gördü. Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.3 kayıpla 1,066.45'ten, Malezya ringgiti ise yüzde 0.2 gerilemeyle 3.0080'den işlem gördü.

Çin'deki sıkılaştırma önlemlerinin ülkenin ekonomik görünümüne  olumsuz yansıdığına dikkat çeken Mizuho Securities Co'nun ekonomistlerinden Hideki Hayashi, bu durumun genel olarak Asya paralarına yansıdığının altını çizdi.

Çin, Güney Kore, Tayvan ve Taylan'ın en büyük ihracat merkezi konumunda bulunuyor. Malezya bu yılın ilk 4 ayında toplam ihraç mallarının yüzde 17.4'ünü Çin'e gönderdi.