Advertisement

Asya piyasalarında, Çin'in enflasyonu kontrol altına almak için adımlar atacağı beklentisi ile hisse senetleri beş günlük yükselişini tersine çevirir ve metaller aşağı yönde hareket ederken, dolar değer kazandı. Buğday ve prinç, tahıl fiyatlarındaki ralliye öncülük ederken, Avustralya doları hızlı bir değer kaybı yaşadı.

Dolar Endeksi Tokyo saati ile 13:51'de yüzde 0.3 arttı ve son sekiz günün en hızlı yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Avustralya doları, merkez bankasının faizi değiştirmemesi sonrası yüzde 0.6 değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, dün ABD'deki tatilin ardından yüzde 0.2 düştü. Çinko yüzde 1'lik bir kayıp yaşarken, buğday ve pirinç yüzde 2'nin üzerinde prim yaptı. Asya Pasifik bölgesinde şirket ve ülke sigorta maliyetleri (CDS) altıncı günde de düşüşünü sürdürdü.

Çin Merkez Bankası, dün yaptığı açıklamda, Çin'in halen "geniş" bir enflasyon baskısı ile karşı larşıya kaldığını ve "temkinli" para politikasına devam edileceğini kaydetti. Economic Information Daily'ye göre ise, politika yapıcılar bu hafta muhtemelen faiz artırımına gidecek. Bloomberg News'un araştırmasına katılan analistler, Yunanistan'a yardım diliminin onaylanmasının temerrüd riskini iyice azaltmasının etkisi ile, Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günkü toplantıda faiz artırımına gitmesini bekliyorlar.

Sydney'de Colonial First State Global Asset Management'tan yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, "Açık bir biçimde, küresel ekonomiye ilişkin çok fazla endişe var" dedi ve "İnsanlar halen oldukça temkinli" yorumunu yaptı.

Dolar 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında güçlendi ve yen karşısında yüzde 0.3 artarak 81.07 yen seviyesine yükseldi. ABD doları euro karşısında da ralli yaptı ve yüzde 0.5 yükselerek euro başına 1.4578 dolar seviyesine çıktı. Parite dün, Yunanistan'a yardım diliminin onaylanmasının borç krizine ilişkin endişeleri azaltması sonucu, 1.4578 dolara kadar gerileyerek son üç haftanın en düşük seviyesini görmüştü.