Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Çin'deki bankaların yerel hükümetlere verdiği kredilerin beklentileri aştığını söylemesi ve Çin'in resmi gazetelerinden birinin Merkez Bankası'nın faizleri yükselteceğini yazması üzerine Çin'de hisseler değer kaybetti. Şanghay Borsası, 5 haftanın yükseğinden geriledi.

China Construction Bank Corp. ve Bank of China Ltd., Moody's'in bankacılık sektörüne ilişkin olumsuz açıklamaları üzerine bankalar arasındaki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük kömür üreticisi China Shenhua Energy Co., yüksek faizlerin yakıt talebini düşüreceğine dair spekülasyon üzerine Ocak 2010'dan bu yana kaydetmiş olduğu en yüksek seviyesinden gevşedi. China Vanke Co. ise emlak satışlarının artmasıyla 2 ayın en yüksek düzeyine çıktı.

Faiz artışının kaçınılmaz olduğunu belirten Jiangxi Investment Management Co.'nun yatırım müdürü Wang Zheng, piyasanın aksine hükümetin sıkı para politikasını gevşeteceğine inanmadığını söyledi. Wang Zheng, piyasalardaki sıçramanın sınırlı olabileceğine dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 2,808.27 puana geriledi. Endeks dün 20 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.2 kayıpla 3,116.44'ten işlem gördü.

Şanghay Endeksi'nin 21 Haziran'dan bu yanaki yükselişi, endeksin bu yılki kayıplarını telafi etti. Endeksteki yükselişte enflasyonun yavaşlayacağına ve gelir vergilerindeki düşüşün ekonomiyi destekleyeceğine yönelik spekülasyonlar etkili oldu.

Şanghay endeksi 2011'de yüzde 0.1'in altında değerlendi.