Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor's ve Fitch Ratings'in, Yunanistan'ın "seçici temerrüt" statüsüne çekilme ihtimali olan notunu geçici ve kısmi olarak değerlendirmesi durumunda, Avrupa Merkez Bankası Jean-Claude Trichet, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine özel sektör yatırımcılarının dahil edilmesine arka çıkabilir.

Trichet, Yunanistan'ın kaderini kredi derecelendirme kuruluşlarının eline bırakarak, S&P, Moody's ve Fitch'in, Yunan tahvillerinin yatırımcıların gönüllü yapılandırmasını "temerrüt" olarak değerlendirdiği takdirde, tahvilleri almayı sürdürmeyeceğini açıkladı. Avrupa Merkez Bankası'nın mevcut durumda elinde 98 milyar euro değerinde Yunan tahvili bulunuyor.

Yatırımcıların, varolan Yunan tahvillerinin sürelerinin uzatılmasına verdiği destek artıyor. Gönüllü yapılandırma ihtimali, Yunanistan'ın 2 yıllık tahvillerinin getirisini 1 haftada 327 baz puan aşağı çekti. 2 yıl vadeli Yunan tahvillerinin faizi yüzde 26.11'den fiyatlanıyor.

Trichet ve Avrupa'daki siyasi liderler, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketindeki kreditörlerin oynayacağı rol konusunda anlaşmazlık yaşıyor.

Almanya iki hafta önce varolan Yunan tahvillerinin vadesinin gönüllü olarak uzatılması planına destek verdi. Şimdi ise destek sırasının Avrupa Merkez Bankası'nda olduğu düşünülüyor.

AMB'nin Yunanistan'ın büyük bankalarına sağladığı likiditeyi geri çekemeyeceğinin altını çizen Nomura'nın ekonomistlerinden Dimitris Drakapoulos, "bu tartışma zaman kaybı. AMB, eninde sonunda destekleyecek, başka ne yapabilirler ki?" dedi.