Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de yükseliş göstermesi beklenen Mayıs ayı fabrika siparişleri verisi açıklanmadan önce durgun seyrediyor. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks Stoxx Europe 600, altı gün süren yükselişine ara verdi. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri fazla bir değişiklik göstermedi.

CSM NV, yüksek ham madde maliyetleri nedeniyle ilk yarı karının düşeceğini açıklamasının ardından yüzde 11 düştü ve son 2.5 yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Societe Generale SA, Mediobanca SpA'nın hisse tavsiyesini düşürmesi sonrası değer kaybetti. Avrupa'nın en büyük ilaç perakendecisi Celesio AG, analistlerin hisse tavsiyelerini yükseltmesinin ardından yukarı yönde hareket etti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 09:31'de 275.76 puana geldi. Endeks, Yunan parlamenterlerin yardım dilimi için koşul olan kemer sıkma paketini onaylamasının ardından, son altı seansta yüzde 4.4 yükseldi. Ancak endeks, Yunanistan'ın temerrüde düşebileceği endişelerine bağlı olarak, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.1 geriledi.

Paris'te CamGestion'dan fon yöneticisi Bruno Ducros, "Yunanistan'da durum hisse senetleri için ortamı olumsuz etkiliyor" dedi ve "Ancak iyi bir ikinci yarı olabilir. Daha iyi makroekonomik faktörler var ve büyüme ABD'de biraz daha güçlü" yorumunda bulundu.

ABD'de imalat sanayi Haziran ayında beklenmedik bir şekilde hızlandı ve bu durum, Fed'in ekonominin 2011'in ikinci yarısında güçleneceği şeklindeki görüşünü destekliyor. Bugün açıklanacak olan ABD Mayıs ayı fabrilka siparişleri verisinin ise yüzde 1 artması bekleniyor. Bu veri Nisan ayında son bir yılın en hızlı düşüşünü göstermişri.