Advertisement

ABD'nin kapalı olduğu Pazartesi gününün ardından global piyasalarda yeni hafta bugün itibariyle başladı. Sabah Çin’den gelen haberler bir haftada önemli kârlar yapan yatırımcıları satışa yöneltti. S&P 500 Endeksi’nde yaklaşık % 5.6 olan artış oranından faydalanan piyasa oyuncuları diğer yandan MSCI Asya Endeksi’nde yapılan % 6’lık kârı da izlediler. Çin otoritelerinden gelen ve enflasyonun hala en önemli sorun olduğuna dair açıklamalar dikkat çekti, bu açıklamalar daha fazla faiz artışının gelebileceği yorumlarına yol açtı. Bir diğer faktör ise Çin’de banka kredilerindeki bozulmanın artacağını açıklayan Moody’s oldu. Tüm bu yorumların ardından hisse senetleri Çin’de değer kaybetmemesine rağmen geri kalan risk piyasalarında tetiği çekti ve satış için uygun zemin oluşmuş oldu.

ABD hisse senetleri güne düşüşle başlarken fabrika siparişlerinin beklentilerin hafif altına gelmesi realizasyon moduna olan hisse piyasasına sınırlı da olsa negatif yansıyor. S&P 500 Endeksi % 0.27 düşüşle 1.336 puandan işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvilin bileşik faizi % 3.13’te.

S&P’nin Yunanistan’ın borç çevirme planına ilişkin yaptığı değerlendirme piyasa tarafından not edildi. Gelen açıklamalarda ülkenin ortaya koyabildiği borç çevirme planlarının temerrüde işaret edeceğinin belirtilmesi Euro / Dolar’da satışa sebep oldu. Şu sıralarda parite 1.4484’ten işlem görüyor. Gün boyu Avrupa’dan gelen PMI rakamlarının da piyasaya yardımcı olmaması hisselerde karışık bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep oldu. Almanya Dax Endeksi % 0.31 primliyken Avrupa’nın çevre ülkelerinde satışlar gözleniyor ve İspanya, Yunanistan gibi Borsalarda eksiler % 1’e varıyor. Borçlu ülke bonolarının satılarak faizlerin yükseldiği de diğer gözlenen gelişmeler arasında.

İÇERİDE MERKEZ VE SORUŞTURMALAR ETKİLİ OLUYOR

Merkez Bankası yaptığı sunumda önümüzdeki dönemde iç talebin yavaşlayacağını ve cari açığın son çeyrekte istenilen düzeye ineceğini öngördü. Tüm bu gelişmelerin yılın geri kalanında ihtiyaç duyulacak zorunlu karşılık oranlarına da yansıyacağını ve ihtiyacın sıfırlanmış olabileceğini belirten banka enflasyon konusunda da kendinden emin öngörülerde bulundu. Açıklamaların ardından gösterge tahvilin bileşik faizi günü % 8.93’ten tamamladı. Dolar / TL 1.6228 olurken Euro / TL 2.35’in hemen üstünde ve Sepet Kur 1.9865’te. İMKB 100 Endeksi 64.074 puanda ve % 0.17 düşüş sergiliyor. Banka hisseleri yatay seyrederken Sanayi Endeksi ise % 0.35 primli. Şike soruşturmalarının yarattığı negatif algılama ise spor hisselerini aşağı çekmeye devam ediyor. Fener hisseleri % 9.13 düşerken iki günlük bileşik düşüş % 30’a yaklaşmış durumda.

Yarın izlenecek veri akışı şu şekilde:

1000 İspanya Mayıs sanayi üretimi

1000 Türkiye 1.çeyrek inşaat sektöründe ciro endeksi

1130 Euro Haziran verimlilik PMI

1230 Türkiye Mayıs bankacılık sektörü aktif toplamı (BDDK)

1300 ALMANYA Mayıs fabrika siparişleri

1400 ABD haftalık MBA Piyasa endeksi

1430 ABD Haziran Challenger işten çıkarmalar

1515 ABD Haziran ADP/MA Özel sektör istihdamı

1700 ABD Haziran ISM İmalat dışı endeks

1800 TÜRKİYE Haziran işsizlik sigortası (İŞKUR)

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Twitter.com/Gokhan_Sen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü