Advertisement

Avrupa’nın Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketinde yatırımcıların da rol oynayacağına ilişkin umutları, yoğun satışlar sebebiyle adeta arapsaçına döndü. Ellerinde bulundurdukları Yunan tahvillerinin vadesini uzatma konusunda Yunanistan’ın kurtarılacağına yönelik iyimserlik yaratan bankaların bazıları, yapmayacaklarını söylemelerine rağmen, sahip oldukları Yunan tahvillerini sattı.

Euro-Bölgesi liderleri özel sektörün gönüllü yapılandırmaya katılımının, 30 milyar euroluk ek kaynak oluşturmasını hedefliyordu. Ancak bugün şartları görüşmek üzere yeniden toplanacak olan liderlerin bu hedefi çok gerçekçi görünmüyor.

En önemli sorun ise, banka ve sigorta şirketlerinin ne kadar katılım yapacağından ziyade, artık bu kuruluşların ellerindeki Yunan tahvillerin miktarının da belirsiz olmasından kaynaklanıyor.

2010’un Mayıs’ında, Yunanistan’ın ilk kurtarma paketi esnasında 8 milyar euro değerinde bağlayıcı olmayan 3 yıl vadeli Yunan tahvili satın alan bankalar, ellerindeki tahvillerin bir miktarını çoktan sattı. Hangi bankanın ne kadar Yunan tahvili bulundurduğuna ilişkin detaylı rakamlar bulunmazken, Alman sigorta şirketi Allianz SE, geçtiğimiz yıl 3.3 milyar euro değerinde Yunan tahvili bulundurduğunu, ancak şu an bu rakamın yalnızca 1.3 milyar euro olduğunu açıkladı. Şirket, elindeki 300 milyon euroluk tahvilin vadesinin uzatılmasını kabul edeceğini söyledi.

Analistler, bankaların kısa vadeli Yunan tahvillerini satma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Hedge fonu şirketleri ve diğer yatırımcılar ise gönüllü yapılandırmaya ilişkin hiçbir hamlede bulunmadı. Büyük finansal kuruluşlar bugün Paris’te bir araya gelecek ve konuyu görüşecek.