Advertisement

Futbolda şike soruşturması Türkiye’nin gündemini oluşturmaya devam ediyor. Soruşturma kapsamında savcılık sorgusu biten 22 kişiden 18’i tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen Olgun peker ile Ömer Ülkü "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" ile suçlandı.

Peker ve Ülkü ile Abdurrahman Yakut, Özden Tütüncü, Murat Tanış ve Beşir Acar şike yaptıkları iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.

Aralarında Olgun Peker, Özden Aslan, Haldun Şenman, Talat Emre Koçak ile Volkan Bahçekapılı'nın bulunduğu 9 kişi rüşvet iddiasıyla da suçlandı.

Şüphelilerden Levent Eriş, Mehmet Yıldız, Halil Köstek ve Özcan Üstüntaş savcılık sorgularının ardından serbest kaldı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 18 kişiden 11'ini serbest kalırken 7 kişinin tutuklanmasına karar verildi.

Soruşturmada eski federasyon başkanı Mahmut Özgener'in de ''şüpheli'' olarak ifadesi  alınacak.Mahmut Özgener'in tutuklanan Olgun Peker ve Fenerbaçe Başkanı Aziz Yıldırım ile telefon görüşmesinin teknik takibe takıldığı belirtildi.

Aziz Yıldırım'ın, tedavi sürecinin uzaması ve hastaneden gözaltı süresi olan 4 günde taburcu olmaması durumunda, hakkındaki gözaltı kararının kaldırılacağı ifade edilirken, böyle bir durumda Yıldırım'ın daha sonra savcılığa ifade vermek için çağrılacağı öğrenildi.

Bu arada Savcı Berk'in, tüm şüphelilere dönük sorgu aşaması bittikten sonra talep doğrultusunda Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileriyle tekrardan görüşeceği ve istenmesi halinde savcılık elindeki bilgi-belgelerin federasyon yetkililerine verilebileceği ifade edildi.