Advertisement

Önceki dalgalı seyrini kazanca çeviren Japon hisseleri, 7. gününde de yükseldi. Nikkei 225 Endeksi son 2 yılın en uzun süreli kazanç dönemine yöneldi.

Nippon Paper Group Inc., fiyatları artıracağını açıklamasının ardından yüzde 5.4 prim yaptı ve kağıt şirketlerindeki yükselişe öncülük etti. All Nippon Airways Co.,  JP Morgan Chase&Co.'nun şirketin yatırım notunu yükseltmesi üzerine yüzde 2.3 artış kaydetti. Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. ise bankacılık şirketlerinin son 8 gündeki kazançlarını sonlandırdı ve yüzde 1.6 düştü ve bankalardaki düşüşe öncülük etti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 10,000.79 puana ulaşarak, Temmuz 2009'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Topix Endeksi ise yüzde 0.2 artışla 866.67 puana çıktı.

Küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen orta vadeli bir toparlanmanın sürdüğünü belirten SMBC Nikko Securities Inc.'in Döviz yöneticilerinden Hiroichi Nishi, Portekiz dahil Avrupa'daki borç sorununun baskı oluşturduğunu ifade etti.

Standard&Poor's 500'de yer alan endeks vadelileri yüzde 0.3 değerlendi. Endeks dün 5 gündür devam eden kazanç dönemine ara vermiş ve Moody's'in Portekiz'in kredi notunu 4 kademe birden düşürmesiyle yüzde 0.1 gerilemişti.