Advertisement

ABD'DE PORTEKİZ ETKİSİ, ASYA'DA TEMASEK

Güne sakin bir tonda başlayan ABD Borsaları günün devamında gelen Portekiz haberleriyle eksiye döndü. Portekiz'in kredi notunun derecelendirme kuruluşu
Moody's tarafından Ba2'ye indirilerek yatırım yapılabilir statünün altına
çekilmesi fiyatların gerilemesine yol açtı. S&P 500 Endeksi % 0.13
gerilerken son fiyat 1.337 oldu. Dow Jones ise 12.569 puandan kapanış yaptı.

Hafta boyunca gelecek olan ekonomik verilere kilitlenen ABD'li yatırımcılar ekonomiye ilişkin her işareti ciddiye alır durumdalar. Dolar Endeksi 74.5'in altında işlem görürken ABD 10 yıllık tahvilin bileşik faizi % 3.13 düzeyinde. Diğer yandan FED'in faizleri artırmamaya devam etmemesi geleceğe yönelik enflasyon endişelerini körüklerken 2 yıllık ABD tahvili ile 30 yıllık ABD tahvili faizi arasındaki fark Şubat'tan bu yana en yüksek
seviyeye tırmandı.

Asya'da ise karışık ABD kapanışı sonrasında Çin haberleri etkili oluyor.

Singapurlu varlık fonu Temasek iki Çin bankasındaki yaklaşık 3.5 milyar
Dolar'lık hisselerini satınca Şanghay Bileşik Endeksi'nde ve Hong Kong
borsasında moraller bozuldu. İki endeks de sırasıyla % 1.09 ve 1.19
aşağıdalar. Nikkei 225 Endeksi günü % 0.39 yükselişle sürdürüyor ve 10 bin
puanın üstüne çıkmış durumda.

80.87'deki Dolar / Yen hisselere göreceli olarak yardımcı olurken diğer ASya para birimlerinin de dolara karşı ufak kazançlar elde ettikleri gözleniyor.

EMTİADA PETROL ETKİSİ

Emtia gruplarında içerisinde en çok göze batan son 1 hafta içerisinde %9'a yakın prim yapan petrol oldu. Uluslararası Enerji Ajansı'nın piyasaya 60 milyon varil petrol vereceğini açıklamasının ardından gerileyen fiyatlar petrolün fiziken teslimatının başlamasıyla beraber yükselişe geçti. ABD tipi ham petrol ABD'de açıklanacak petrol stok datasının ikinci hafta da düşüş göstereceği beklentisi ile 97.42 Dolar / Varil'e tırmandı. Brent petrol ise 113.86 Dolar'dan işlem görüyor. Petroldeki yükseliş altını da yükseltirken gelinen seviye 1.515 Dolar / Ons oldu. Gümüş ve paladyum diğer yükselen değerli metaller olurken baz metallerde hafif geri çekilme görülüyor. Tarım emtiasında ise karışık bir seyir yalanıyor.

AVRUPA'DA DOMİNO ETKİSİ

Yunanistan'ın notunun geçtiğimiz ay seri şekilde indirilmesinin ardından
Portekiz de aynı işleme tabi olmaya başladı. Moody's tarafından yeni bir
kurtarma paketine ihtiyaç duyulabileceği beklentisi notları düşürülen ve görünümü yeni bir not indirimi için negatifte tutulan ülke Avrupa Merkez Bankası (ECB) öncesi pariteyi aşağı çeken bir unsur. Euro/Dolar paritesi 1.4459'dan işlem görüyor. Avrupa'da diğer başlıkların içinde Yunanistan bonolarına sahip olduğu düşünülen ve kurtarma planına katılacağı beklenen kurumların söylenilenden daha az bono tutmaları var. Piyasanın moralini bozan bu duruma bir de uzun vadeye çevrilecek bonoların muhasebeleştirilmesi sorunları eklendi. Unicredit CEO'su, yeni planda kullanılacak menkul kıymetlerin bilançoya zarar olarak yazılabileceğini ve bu olursa da borç çevirmenin yapılamayacağını söyledi.

YURT İÇİNDE MERKEZ ETKİSİ

Dün ekonomistlerle yaptığı toplantıda uyguladığı para politikasından hayli
emin bir görüntü çizen ve yılın ikinci yarısında munzam karşılık artışlarına olan ihtiyacın azalacağı uyarısında bulunan Merkez Bankası günün manşetine oturdu. Kendi beklentilerine göre daha güvercin ve yumuşak tonda konuşan merkez karşısında piyasa oyuncuları tahvilde sınırlı alıma ve dövizde de sınırlı şekilde satışa geçtiler. Gösterge tahvilin bileşik faizi % 8.93'ten kapanış yaptı. Dolar / TL Asya seansında 1.6275'ten işlem görürken Euro/TL 2.2517 ve Sepet Kur 1.99'un hemen altında. 63.866'dan kapanış yapan İMKB 100 Endeksi'nde ise takip edilen seviyeler 64.500 ve 63.500 aralığı.

Hareketlerin her iki yöne de sertleşmesi durumunda ise 62.500 ve 65 bin seviyeleri oyuncuların radarında.

Bugün izlenecek veri akışı şu şekilde:

10:00 İSPANYA MAYIS SANAYİ ÜRETİMİ

10:00 TÜRKİYE 1.ÇEYREK İNŞAAT SEKTÖRÜNDE CİRO ENDEKSİ

11:30 EURO HAZİRAN VERİMLİLİK PMI

12:30 TÜRKİYE MAYIS BANKACILIK SEKTÖRÜ AKTİF TOPLAMI(BDDK)

13:00 ALMANYA MAYIS FABRİKA SİPARİŞLERİ

14:00 ABD HAFTALIK MBA PİYASA ENDEKSİ

14:30 ABD HAZİRAN CHALLENGER İŞTEN ÇIKARMALAR

15:15 ABD HAZİRAN ADP/MA ÖZEL SEKTÖR İSTİHDAMI

17:00 ABD HAZİRAN ISM İMALAT DIŞI ENDEKS

 

Twitter.com/Gokhan_Sen
 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü