Advertisement

Dolar Asya piyasalarında yen ve euro karşısında, bu hafta açıklanacak olan ABD verilerinin Fed'i faiz artırımından alıkoyabileceği beklentileri ile değer kaybetti. Asya hisse senetlerindeki yükselişler, Çin bankalarının hisselerine gelen satışlar ile birlikte sınırlı kalırken, petrol New York'ta son üç haftanın zirvesine yaklaştı.

ABD para birimi yen karşısında yüzde 0.2 düşerek 80.88 yene inerken, euro karşısında yüzde 0.2 gevşeyerek euro başına 1.4453 dolar seviyesine geldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, finans grubu endeksinin yüzde 0.1 düşmesine karşın yüzde 0.3 yükseldi. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3'lük bir yükseliş gerçekleştirdi. Ham petrol fiyatları New York piyasasında yüzde 0.6 yükselirken, bakır Londra'da altı gün süren yükselişini tersine çevirdi.

Bugün açıklanacak olan veri, ABD'de hizmet sektörünün daha yavaş bir hızda büyüdüğünü gösterebilir. Cuma günü açıklanacak olan ABD işsizlik oranının ise yüzde 9.1'de kalması bekleniyor. Çin bankaları, Temasek Holdings Pte'nin, China Construction Bank Corp. ve Bank of China Ltd.'de 3.63 milyar dolar tutarında hisse satması ve Moody's'in raporunun dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde kredi kalitesinin kötüleşeceği yolundaki endişeleri artırmasının ardından değer kaybetti. Moody's ayrıca Portekiz'in kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi.

Singapur'da LGT Capital Management'tan küresel stratejist Mikio Kumada, "ABD ekonomisi, ilerlemesine karşın, halen belki de biraz yavaş toparlanıyor" dedi ve "Yatırımcılar Çin hükümetinin sıkılaştırmaya devam edeceklerini açıklamasını azımsıyor. Bu durum, finans sektörü gibi piyasanın bazı sektörlerinin, potansiyel kötü kredi gibi sorunlara daha duyarlı olduğu anlamına geliyor" yorumunda bulundu.

Dolar 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kaybetti. Bugün açıklanacak olan ABD ISM imalat sanayi dışı endeksinin, Haziran ayında, 54.6'dan 53.7'ye düşmesi bekleniyor. İmalat sanayi dışı sektör ABD ekonomisinin yüzde 90'ını kapsıyor.