Advertisement

Avrupa'nın borç krizinin körüklenmesinin yatırımcının endişelerini beslemesi ile altın vadelileri üst üste ikinci gününde de yükselebilir.

Singapur'da onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,513.40 dolardan işlem gören ağustos teslimli altın vadelileri New York Comex'te yüzde 0.3 kadar değerlenerek 1,516.90 dolar oldu. Spot altının onsu ise yüzde 0.2 düşüşle 1,513.20 dolara indi.

Moody's Yatırımcı Servisi Portekiz'in notunu görünümünden dolayı Baa1'den Ba2'ye indirerek Avrupa Birliği'nin ikinci ülkesine de "yatırım yapılamaz" dedi.  Not indirimine gerekçe olarak Portekiz’in de ikinci bir kurtarma paketine ihtiyaç duyacağına dair risklerin artması ve daha önce yapılan yardımın şartları olan bütçe açığı azaltma ve borç istikrarı gibi konularda sorun yaşanacağına dair kaygılar gösterildi.

Kuruluş, Portekiz'in ''A3'' olan uzun vadeli devlet tahvili kredi notunu Nisan'da bir kademe düşürerek ''Baa1''e çekmiş, not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirlemişti.
 
Haberin ardından Euro/Dolar paritesi 1.4450’ye düşerken, Dow Jones endeksi de kazançlarını geri verdi.

Commodity Broking Services Pty direktörü Jonathan Barratt, konuyla ilgili New York Borsası'ndaki son rallinin ve zayıflayan doların kıymetli metalleri tırmandırdığını söyledi. Standard & Poor's 500 Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 5.6 değer kazandı. Dolar 6 majör para birimi sepeti karşısında bugün yüzde 0.2 geriledi. 

Spot gümüşün onsu dün yüzde 3.9 değer kazandıktan sonra yüzde 0.4 kayıpla 35.34 dolara gerilerken spot paladyumun onsu ise yüzde 0.2 çıkışla 776.63 dolar oldu. Spot platinin onsu ise yüzde 0.3 kayıpla 1,735.70 dolardan işlem gördü.