Advertisement

Dünyanın en hızlı ekonomik büyümesinden ve faiz avantajından yararlanmak üzere küresel kaynakların Asya'ya yöneleceğine spekülasyon üzerine Asya paraları değerlendi.

Çin, Hindistan, Güney Kore, Endonezya, Tayvan, Tayland, Malezya ve Filipinler enflasyon önlemleri kapsamında faizlerini artırarak, ABD ile aralarındaki farkı daha da açtı. Dün açıklanan verilere göre Filipinler Tayvan'da tüketici fiyatları hızlandı ve para politikasının daha da sıkılaştırılacağının sinyalini vermiş oldu.

Küresel kaynaklar Salı günü sattıklarının 500 milyon dolar üzerinde Güney Kore ve Tayland hissesi satın aldı.

Filipin pezosu ABD doları karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak 42.865 seviyesine çıktı. Pezo, günün erken saatlerinde 42.852 seviyesinden son 8 haftanın yükseğini test etti. Güney Kore wonu yüzde 0.2 kazançla 1,064.05'e ulaşırken, Tayvan doları ve Singapur doları yüzde 0.1'er değerlendi ve ABD doları karşısında sırasıyla 28.776 ve 1.2258'den işlem gördü.

Faizlerin artacağı düşüncesinin Asya'daki paraları desteklediğini belirten Daiwa SB Investments Ltd.'ın fon yöneticilerinden Kenichiro Ikewaza, diğer piyasalarla karşılaştırıldığında, Asya'nın ekonomik temelleri bakımından daha cazip olduğunu söyledi.

IMF'nin tahminlerine göre 2011'de ABD ekonomisi yüzde 2.5 ve Euro Bölgesi yüzde 2 büyüyecek. Asya'daki gelişen ekonomilerin ise 2011'de yüzde 8.4 büyümesi bekleniyor.